Posted on October 7th, 2017, Posted in News

The Ladies Section AGM was held in the Clubhouse after golf on Saturday.

The meeting was well attended.

Mandy gave a very good speech in which she listed all the golfing success that had been achieved throughout the year by members of the section. It has been an exceptional year for the Ladies winning the Bronze Shield, Baron Bowl team Trophy, Gammon, Flag day, a number of prizes in the CLCGA Spring and Autumn meetings including Nikki winning the aggregate Cup for the Silver division.

A presentation was made to Sue Carveth to mark her 40 years of membership of Perranporth  Golf Club.

The officers were voted for en-bloc with Vicky as Lady Captain, Debbie as vice Captain, Niki as Secretary/ Treasurer, Sarah as Assistant Secretary/ Treasurer. Jenny as Handicap secretary, and the one vacancy on the Committee was filled by Nikki Hodge.

The prize winners were :

Knockout Cup winner   Dawn Emmerson, Runner Up Anna Sendall

Knock out Plate winner Rosie B Bareham Runner Up Kim Hawkey

Winter Eclectic Silver winner Jo Rysdale, Runner up Nikki Hodge

Winter Eclectic Bronze winner Rosie B Bareham Runner Up Nicola Oddy

Summer Eclectic Silver winner Danielle Price, Runner Up  Angie Chapman

Summer Eclectic Bronze winner was Hilary Pryor Runner Up Karen Furness

Birdie Tree winer Danielle Price.

Ringer winner Jacquie Lang, 2nd place Liz Gillman, 3rd place  Hilary Pryor

Par tree cat 4 Liz Gillman, Par tree cat 5 Kim Hawkey

Saljo Trophy winner Michelle McLaughlin

Medal playoff Sheild  winner Cheryl Jose, Runner Up  Angie Chapman

Twilight Trophy winner Nikki Hodge,  2nd place Niki Wraight , 3rd place Michelle McLaughlin

Bunny Trophy winner Kim Hawkey

League points winner Jan Sargeant

Best Medal Danielle Price

Golden Putter for most improved player, Dawn Emmerson

Anniversary Cup winner Niki Wraight, 2nd Cheryl Jose, 3rd Vera Eade, 4th Vicky Lee Comyn and 5th Hilary Pryor.

Jacman Trophy for the best 4 Stableford scores Nikki Hodge  146 points

Aniley Cup winner Jenny Potter and Chris Llewellyn, Runners up Karen Furness and Gary Marsden.

Oliver Plates winners Niki & Derek Wraight, Runners up Vicky Lee Comyn and Andrew Taylor.

Rype Cup winner Jan Sargeant and winning the Club Championship

Runner up Danielle Price

Lang Trophy winner Jo Rysdale winning the Handicap Club Championship

Runner up Anna Sendall.

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Search

Upcoming Events

  • 16/12/2017Christmas party
  • 23/12/2017Roll up comp
  • 23/12/2017Vi Mar mixed
  • 30/12/2017Team Comp
AEC v1.0.4